برای دیدن محصولات به پایین حرکت کنید

میناکاری اصفهان :

در هر جایی که سفر بکنیم که دارای قدمت تاریخی و زیبایی هایه گردشگری باشد حتما دارای سوغات و صنایع دستی هایه بخصوص خودش نیز میباشد که ما میتوانیم علاوه بر لذت بردن از زیبایی ها و جاهایه گردشگری اش علاوه بر آن میتوانید از محصولات صنایع دستی اش که حاصل تلاش زیاد مردان و زنان آن سرزمین با خودمان از آن شهر و دیار به یادگاری ببریم زیرا این محصولات علاوه بر زیبایی که دارد نشان فرهنگ و هنر آن دیار میباشد که بسیار ارزشمند میباشد.

کشورمان ایران از نظر هنر هایه صنایع دستی بسیار غنی و پرآوازه میباشد مانند محصولات پارچه بافی، سوزن دوزی ، میناکاری و … که همه این هنر هایه صنایع دستی زیبایی هایه خودش را دارد که جلوه خاصی فرهنگ و هنر کشورمان آمیخته است. محصولات صنایع دستی تا سالهایه سال ماندگار میباشند زیرا نقشی از فرهنگ با خودش به همراه دارد. امروزه میخاهیم یکی از هنر هایه سرزمینمان که در شهر زیبایه اصفهان میباشد خدمتتان معرفی کنیم.

آشنایی با میناکاری :

هنر زیبایه میناکاری دارایه قدمت ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد میباشد و این هنر برای زینت بخشی به زیورآلات و انواع ظروف مورد استفاده قرار میگیرد

میناکاری هنری به وجود آمده از آتش و خاک و رنگ است که قدمت آن به حدود 1500 سال پیش از میلاد می رسد و برای زینت دادن به زیور آلات و ظروف مختلف از آن استفاده می شود.

امروزه این هنراغلب  بر روی مس انجام می‌شود ولی می‌توان بر روی طلا، نقره، سفال نیز آن را به عمل آورد .

بر اساس تحقیقاتی که محققان طی فعالیت هایه مختلف انجام داده اند این هنر زیبا ابتدا در کشورمان شکل گرفته است و بعد ها در نقاط مختلف جهان راه پیدا کرده است . مینا شفاف میباشد و از ترکیب پیدا کردن اکسید ها فلزات و چندین گونه نمک به دست میآید. برای ساخت محصولات میناکاری  ، مینا باید در مجاورت با حرارت بالا یعنی هفت صد وپنجاه تا ۸۵۰ سانتی گراد قرار بگیرند تا رنگ هایش بر اساس مدت زمان و دما به خوبی شکل بگیرد و ساخته شود .

همانگونه که گفتیم امروزه میناکاری را بیشتر بر روی مس انجام میشود که محصولات فوق العاده وزیبایی به خصوص در شهر اصفهان ساخته و تولید میشود . با اینکه بیشتر این محصولات بر روی مس انجام میشود اما طلا و نقره نیز گزینه هایه خیلی خوبی برای ساخت محصولات میناکاری میباشد . جالب است که بدانید طلا تنها فلزی میباشد که با ذوب شدن مینا اکسید نمیشود به همین خاطر امکان این را دارد که همراه با جزئیات ساخته و تولید شود.

همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم شهر اصفهان کانون و مرکز تولید این محصولات زیبایه میناکاری شده میباشد این محصولات تولیدی در این شهر در تمام دنیا زبانزد میباشد زیرا در این شهر استادان برجسته و توانمندی مشغول تولید و فعالیت این آثار میباشند که محصولاتشان نتیجه سالها تلاش و فعالیت در این رشته میباشد. به طور خلاصه اگر بخواهیم در مورد تولید محصولات میناکاری باید بگوییم در ابتدا این محصول مورد نظر را به شکل و اندازه مورد نظر باید در آورد و در مرحله بعد لعاب سفید رنگی را روی آن قرار دهیم . لعاب دادن سطح آن سه تا چهار بار باید انجام دهیم و در هر بار شی را حدود 700 درجه به خوبی در کوره حرارت می دهند. تا رنگ لعابش را به خوبی ثابت کرد بعد از این مراحل نوبت رنگ آمیزی میباشد و بعد از آن باید مجدد داخله کوره برود در معرض حرارتی حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ درجه قرار بگیرد تا رنگایش ثابت شود.

در هنر میناکاری آثار متنوع و زیبایی خلق میشود که از جمله ی آن :

بشقاب، گلدان، کاسه و قدح، قاب های عکس، تابلوهای مینا و … که در آنها به زیبایی ترکیب میناکاری با هنرهای دیگر مانند طلاکاری، خاتم‌کاری، مینیاتور، جواهرسازی را شاهد هستیم .

درها، پنجره‌ها و ضریح‌ها در مکان‌های مذهبی به ویژه حرم امامان شیعی

اشیای تزیینی همچون جعبه‌های آرایش زنانه، جعبه‌های خاتم کاری و میناکاری، سرویس چایخوری و شربت خوری، قلیان، جعبه قرآن، زره، آیینه، قلمدان، کمربند، حباب های میناکاری شده، گلاب پاش، آلبوم عکس، انفیه دان، غلاف خنجر و …

زیور آلات همچون گوشواره، سینه ریز، گلوبند، انگشتر، مدال و …

تولید کننده هدایا و تندیس هایه میناکاری

فروش عمده مینا