* هنری با رنگ و بوی طلایی پر تراکم ترین هنر دنیا یعنی خاتم کاری *

 برای آشنایی با هنر خاتم کاری میتوانید مقاله زیر را مطالعه کنید. 

مراحل تولید خاتم کاری :

 

حال قصد داریم مراحل تولید خاتم کاری را کمی بیشتر باز کنیم تا کسانی که علاقه مندن که بدانند این محصولات چگونه ساخته میشوند کمی با نحوه تولید آن آشنا شوند . در ابتدای کار باید بیاییم و انواع چوبها و استخوان ها را با رنگ هایه مختلف تهیه بکنیم . و با ابزار هایی که مخصوص اینکار میباشد به طول 30 سانتیمتروقطر 1تا 5/2میلی متر برش بدهیم و با برش دادن آنها مثلث هایه کوچکی را ایجاد کنیم که در مرحله ی بعدی بعد از سوهان کاری تمام اضلاع آن را به حالت های دلخواه و مطابق با طرح درآورده و در مرحله ی بعدی برای تکمیل کردن طرح نیاز داریم به مفتول های سیمی که به صورت مثلث در آورده شده است که برای آماده شدنشان باید مراحل مختلفی را به خوبی طی بکنیم سپس برای اینکه خاتم مورد نظر را بسازیم در ابتدا باید طرح شکل هایی که مورد نظرمان میباشد برای ساخت این محصول را توسط استادکار کشیده و با مهارت استادانه این مثلث ها ی چوبی ،استخوانی و فلزی را توسط دست به خوبی در کنار هم به وسیله سریشم قرار بدهیم و آنها را به هم چسبانده و آنها را به وسیله نخ محکم می کنیم که از انجام این کار در اصطلاح «پره» درست می شود ،بعد از طی چند ساعت نخ ها باز شده و باید طرح های اضلاع را سوهان کاری کرده و در مرحله ی بعدی چهار عدد از پره هایی که ساخته شده است بخوبی در کنار هم قرار دهیم و بعد از انجام اینکار مجدداً با چسب به همدیگر بچسبانیم که حاصل آن «توگلو» به دست خواهد آمد و حالا میرویم به سراغ مرحله ی بعدی که این مرحله به «گل پیچی» مشهور میباشد، توسط سیم مفتولی گردی که آن را باید به صورت شش ضلعی آماده شود وبه آن «شمسه» گفته میشود بوسیله ی سرشیم در اطراف هر ضلع شش سیم چسبانده میشود وتوسط نخ محکم می شود و حاصل انجام اینکار طرح ستاره ای میباشد ، باید این طرح ها را آنقدر تکرار داده شوند تا اینکه بر اساس طرح مورد نیاز در آورده شوند بعد از اینکار باید در زیر فشار و پرس قرار گرفته شوند و بعد از آن با انجام دادنه چند مرحله برش کاری و چسبانده لایه های خیلی نازک چوب دراطراف آن طرح اولیه یک خاتم بسیار خوب به وجود می آید که کله تمامی این مراحل از ابتدای کار تا بدین جا بیش از 400 مرحله کاری را شامل می شود.

تاریخچه خاتم کاری اصفهان :

همانند دیگر هنر های صنایع دستی ایران ، تاریخچه خاتم کاری و اینکه به طور کلی این صنعت دقیقا از چه تاریخ و از کجا آغاز شده است کمی مبهم و پیچیده است و گذشتگان نقطه ی شروع این هنر را به حضرت ابراهیم نسبت داده اند که در زمان های قدیم نسبت دادن سرسلسه ی شغل ها و صنایع به انبیایه الهی امری رایج بوده است .

اما قدیمی ترین و کهن ترین آثار جامانده از هنر خاتم کاری با توجه به نمونه های یافت شده از این هنر عبارت میباشد از :

قطعات تزیین شده با چوب و استخوان که متعلق میباشد به اوایل ظهور اسلام که در کشور مصر یافت شده است.

منبر مسجد جامع عتیق شیراز با قدمتی بیشتر از یک هزار سال

و همچنین درهای قصر دلگشا متعلق به تیمور گرکانی در سمرقند که در سال ۸۰۷ساخته شده است و موارد متعدد دیگر از همان زمان به بعد

برخی دیگر از افراد معتقد میباشند که این هنر کشور چین وارد ایران شده است اما با این حال نظر غالب مردم این میباشد که از زمان هایه قدیم این هنر در ایران رواج داشته است .

همانند بسیاری دیگر از هنر های دستی کشورمان هنر خاتم کاری هم اوجش به زمان صفویه در شهر اصفهان بر میگردد در آن زمان ها ساختمان ها و اماکن اکثرا با این هنر تزیین می شدند.

همانطور که گفتیم در زمان صفویه و در شهر اصفهان اوج این هنر بود که با گذر زمان و در عصر قاجار این هنر از رونقه خودش افتاد. که این رکود ادامه داشت تا زمانی که استاد محمد غفاری در ساله 1307 مدرسه ای مستظرف تاسیس کرد و هنر صنایع دستی را از جمله هنر خاتم کاری را احیا نمود و طوری که عموم وسایل کاخ مرمر رضا شاه با هنر خاتم کاری ساخته شد ه است.

هنر زیبایه خاتم کاری از هنر های ظریف استان اصفهان میباشد که با صنعت درآمیخته شده و هنری بی همتا را به نمایش گذاشته است. خاتم کاری در اصفهان از هنرهای این شهر با قدمتی بسیار زیاد است که ریشه ای کهن دارد و حاصل دستان زحمتکش و با مهارت اساتید اصفهانی است. دوران اوج و شکوفایی صنعت خاتم کاری اصفهان در زمان صفویه بوده است. خاتم کاری اصفهان را می توان اینگونه تعریف کرد که هنر چینش و آرایش اشکال و چندضلعی های ظریف و منظم در کنار هم بدون فاصله است. گروه تولیدی کثیری معتبرترین تولید کننده و صادرکننده محصولات خاتم کاری در اصفهان می باشد.

خاتم سازی اصفهان :

خاتم سازی اصفهان که توسط هنرمندان اصفهانی ساخته میشود بسیار مورد توجه قرار گرفته است که علاقه مندان خیلی زیادی چه در داخل و چه در خارج از کشور دارد . خاتم سازی اصفهان ظرافت خیلی بالایی در هنگام چیدن چند ضلعی های مثلثی در کنار هم داشته است. خاتم سازی از هنر های تولیدی در اصفهان میباشد که همانطور که گفتیم قدمت بسیار بالایی دارد . هنر خاتم سازی در اصفهان از محصولات تولیدی دیباج میباشد که می توان از آنها برای تزیین و هرچه زیبا تر کردن و شکیل کردن دکوراسیون داخلی منزل و حتی ساخت درب و پنچره نیز استفاده کرد. این هنر بسیار محبوب خاتم سازی اصفهان نمایانگر قدمت دیرینه، فرهنگ و تمدن اصیل ایرانی میباشد . برند معتبر دیباج تولید کننده و صادرکننده انواع محصولات خاتم سازی شهر اصفهان است

قیمت ظروف خاتم کاری اصفهان :

قیمتی که بر روی این محصولات خاتم کاری گذاشته میشود متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد از آن جهت که هنر خاتم کاری بر روی مس انجام میشود از این رو به ابعاد و میزان مسی که در آن بکار رفته است بستگی دارد. قیمت ظروف خاتم کاری اصفهان به عوامل مختلفی بستگی دارد. از آنجا که خاتم کاری بر روی مس انجام می شود، بنابراین قیمت آن به ابعاد و میزان مس به کار رفته نیز وابسته است. از عوامل دیگر قدمت، طرح و زمانی که صرف انجام این کار شده است نیز بر قیمت ظروف خاتم کاری اصفهان مؤثر است.

جهت خرید محصولات خاتم و اطلاع از قیمت ظروف خاتم کاری اصفهان به سایت دیباج مراجعه و یا اینکه با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید . خاتم کاری اصفهان همانگونه که گفته شد از هنر های بسیار ظریفه صنایع دستی می باشد از این رو ساخت محصولات خاتم در ابعاد خیلی کوچکتر، زمان بیشتری را به خودش اختصاص می دهند و کوچکتر بودن اندازه محصولات خاتم کاری شده دلیل بر کمتر بودن قیمت ظروف خاتم کاری اصفهان نیست.

محصوله فرستاده شده برای فروش زعفران :

جعبه خاتم برای زعفران

ظروف خاتم کاری اصفهان :

برای سوغات، تزئین کردن خانه ، دادن هدیه های سازمانی وشرکتی همینطور برای فروشندگان عزیز و همینطور دادن کادو به دوستان و عزیزانمان این ظروف خاتم کاری بسیار گزینه مناسب و به خاصی میباشد که قطعا برای عزیزانتان بسیار هدیه ی متفاوت و دوست داشتنی خواهد بود این ظروف ساخته دسته هنرمندان توانمند و زبر دست خواهد بود.

این ظروف با قدمتی بسیار کهن بوده، که نمایانگرتمدن و فرهنگ اصیل ایران و ایرانیست. این محصولات خاتم کاری در دنیا طرفداران زیادی دارد و هر توریستی که به شهر اصفهان می آید قطعا از کنار این محصولات ساده گذز نخواهد کرد این محصولات خاتم اصفهان در طرح ها و ابعاد مختلفی تولید میشود که برای مشاهده سایر مدل ها با ما در تماس باشید.

قیمت ظروف خاتم کاری اصفهان :

قیمت ظروف خاتم کاری اصفهان در بازار متفاوت بوده است این تفاوت قیمت به کیفیت محصولات خاتم کاری شده در اصفهان برمی گردد که آن دسته از محصولاتی که در ساختش از بالاترین کیفیت و ظرافت استفاده شده باشد قیمت آنها شاید کمی بالاتر به نظر برسد که البته مجموعه ما این آثار را با کیفیت بالا و با قیمت تولید خدمتتان عرضه میکند که برای شما و فروشندگان صنایع دستی که میخواهند به صورت عمده و تکی خرید کنند گزینه مناسبی میباشد البته نکته بعدی که در قیمت تاثیر گذار است در بازار باتوجه به قدمت، ابعاد و اندازه، مدل و بسیاری عوامل دیگر نیز متفاوت میباشد . این هنر ارزش بالایش بر همه مشخص است چون که ساخت این محصولات به دقت صبر و حوصله خیلی زیادی نیاز دارد که تولید آن کاره پر زحمتی میباشد گروه تولیدی دیباج انواع محصولات خاتم، همراه با ضمانت نامه و شناسنامه کالا در اصفهان می باشد. برای خرید مستقیم و برای کوتاه کردن دست واسطه با بهترین قیمت و کیفیت از سایت فروشگاه دیباج مراجعه فرمایید

خصوصیات یک خاتم و مرغوب :

صاف بودن سطح کار و خالی نبودن هیچ جای خاتم .

یکنواخت بودن رنگ و مصالح به کار رفته در ساخت خاتم

عدم تغییر در رنگ و شکل

ترمیم کاری ها و بتونه کاری ها در سطح کار مشخص نباشند .

قرینه بودن تمامی گل ها و اشکال درسطح کار و زوایا و اضلاع

کاملا دقیق و مهندسی بودن اساس و ساختمان طرح که باید تمامی ابعاد با همدیگر همسان، قرینه و همچنین یک اندازه باشند که البته باید کاملا دقت داشت اگر شاسی طرح به صورت کاملا دقیق نباشد در چنین شرایطی بهترین خاتم نیز بر روی آن نما و جلوه ای ندارد و کل طرح را از بین می برد به همین جهت است که یک هنرمند خاتم ساز باید یک نجار چیره دست هم باشد..

رنگ کاری و روکش دادن محصول بایستی بسیار ماهرانه و بدون خدشه و هر عیبی باشد .

نقش ها ومثلث ها هر چه ریزتر باشند کیفیت و ارزش کار بیشتر است.

کارگاه خاتم کاری اصفهان :

در کارگاه نقش آفرینان دیباج انواع این محصولات توسط دست و یا با ابزار های خیلی ساده دستی ساخته می شوند. خاتم سازی همانطور که بیش از این گفتیم از زمان های بسیار دور در ایران بوده است و برای ادامه دادن به راه آن هنرمندان با ذوق و استعداد، کارگاه های خاتم سازی اصفهان تاسیس شده است. دیباج از جمله تولید کنندگان این هنر در اصفهان بوده که با ظمانت های یک تا ده ساله محصولاتش را خدمتتان عرضه میکند و متعهد هست که مانند همیشه با کیفیت ترین محصولات را با قیمت های مناسب خدمتتان عرضه کند تا سالیان سال از داشتن این محصولات در خانه یا محل کارتان لذت ببرید و خاطره بسیار خوبی از هنر اصفهان داشته باشید. و در آخر هرگونه مسئله یا سوالی در مورد محصولات تولیدی دیباج دارین ما در طول هفته در کنارتان خواهیم بود و آماده خدمت به شما عزیزان هستیم.

خاتم کاری چگونه ساخته میشود ؟

جمع بندی : همانطور که پیش از این توضیح دادیم برای مرور مجدد این که هنر نفیس خاتم چگونه ساخته شود گفتیم که نوار های خیلی باریکی از جنس های مختلف همانند استخوان و چوب رنگی در کنار یکدیگر شکل های گوناگونی را تشکیل می دهند که با بریدن و چیدن در کنار یک دیگر هنر زیبایه خاتم بوجود می آید. هرچقدر که این مثلث های به کار رفته بیشتر و ظریف تر باشد در آخر خاتم مرغوب تری بدست میآید. همچنین خاتم هایی که در آنها از فلز برنج بیشتری استفاده شده باشد با توجه به جلا و استحکام خیلی پیشتری که پیدا کند دارای کیفیت خیلی بیشتری میباشد. از تولید کنندگان این صنعت در اصفهان نقش آفرینان دیباج میباشد که در خدمت علاقه مندان داخلی و خارجی میباشد.